Home » Aktualności » Uczniowie Naszej Szkoły kolejny raz w Programie POZNAJ POLSKĘ

Uczniowie Naszej Szkoły kolejny raz w Programie POZNAJ POLSKĘ

http://szydlowiecpowiat.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/201265/uczniowie_szkol_prowadzonych_przez_powiat_szydlowiecki_beda_pozn

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. “Poznaj Polskę” nasza szkoła pozyskała fundusze dla uczniów klas branżowych, aby jeszcze bardziej umożliwić im poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.  W związku z tym w dniach 5, 6, 7 czerwca 2023 roku młodzież uczestniczyła w trzydniowej wycieczce do Zakopanego zorganizowaną przez nauczycieli-wychowawców klas branżowych.

W pierwszym dniu wycieczki  uczniowie, pod czujnym okiem opiekunów zwiedzili Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczniowie mieli okazję podziwiać kolekcję ponad 8 tysięcy gatunków i odmian roślin! Więcej o Ogrodzie przeczytacie na: https://ogrod.uj.edu.pl/ogrod. Wieczorem, tuż po kolacji całą grupą wybraliśmy się na spacer krętymi ścieżkami wzdłuż rzeki Dunajec podziwiając cudowną panoramę Korony Tatr.

  W drugim dniu wycieczki uczniowie wjechali kolejką na Kasprowy Wierch skąd młodzież mogła podziwiać jeszcze ośnieżone szczyty Tatr. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które mieści się w willi „Opolanka”, gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie niemal corocznych letnich i zimowych pobytów w Zakopanem, a po drugiej wojnie osiedlili się na stałe. Wiele cennych przedmiotów oraz duża biblioteka Makuszyńskich zostały zniszczone w czasie II wojny w Warszawie. Kolejnym punktem zwiedzania była Willa Oksza, która została zaprojektowana przez samego Stanisława Witkiewicza. Willa Oksza jest jednym z najpiękniejszych zabytków Zakopanego. W jej urokliwych, odrestaurowanych wnętrzach Muzeum Tatrzańskie urządziło Galerię Sztuki, na której prezentowane są wystawy czasowe oraz wyjątkowa wystawa stała „Artyści i sztuka w Zakopanem”. Zapoznać się tutaj można z pracami najwybitniejszych twórców zauroczonych Tatrami i Podhalem: Rafałem Malczewskim, Leonem Wyczółkowskim, Zofią Stryjeńską i wieloma innymi. Szczególną dumą Galerii jest Sala Witkacego, w której prezentowane są prace tego nietuzinkowego twórcy. Muzeum Tatrzańskie posiada bowiem jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji jego dzieł, w tym najbogatszą – fotografii. Jednym z bohaterów ekspozycji i jest i samo Zakopane: miasto inspirujące nie tylko do tatrzańskich eksploracji, ale i do artystycznych poszukiwań. Czas wolny spędziliśmy na Krupówkach. Dzień zakończył się zabawą góralską przy ognisku.

W trzecim dniu wycieczki w drodze powrotnej głównym punktem były Wadowice – miasto rodzinne Świętego Jana Pawła II. Zaczęliśmy od Kolejki Wadowickiej poznając wszystkie miejsca związane z życiem Karola Wojtyły. Zwiedziliśmy także Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Skosztowaliśmy też Wadowickie Kremówki, słynne na całym świecie.

Pogoda nam dopisywała, wszystko, co dobre szybko się kończy. To już koniec Naszej Wycieczki – wszyscy cali i zdrowi wróciliśmy do domu uczniowie byli zadowoleni i uśmiechnięci.